počet návštěv  

MUZEUM MLEJN - Ostravské vodní mlýny

Ostrava-Moravská Ostrava, Nádražní 138A
telefon: 596136033

Muzeum Mlejn se nachází v budově bývalého krupného mlýna: Samuely, Wechsberg v Moravské Ostravě na Banhofstrasse, dnes Nádražní č.138 A. Na stránkách najdete něco málo o historii tohoto mlýna a jeho současných exponátech. Je to vlastně taková upoutávka pro návštěvu Muzea Mlejn. Pokud muzeum navštívíte dovíte se i ostatních ostravských mlýnech a mlýnech v blízkém okolí a jejich historii, způsobech mletí a pod. V muzeu si můžete prohlédnout dobové exponáty. Muzeum nabízí zpracovaná data rovněž na "CD", které je k dostání v Muzeu.

Muzeum je otevřeno:
pondělí až pátek od 13.00 do 17.00

Aktuální pohled na expozici mlýnků v muzeu po kliknutí
Komentované prohlídky, konzultace, ukázky mletí vždy ve středu odpoledne po domluvě buď telefonicky na čísle 596136033, nebo prostřednictvím těchto stránek. V případě zájmu větší skupiny je možno dohodnout jiný termín.

Na podzim připravujeme novou kolekci v muzeu - "Mincíře"


Muzejní noc 2014

V sobotu 7. června 2014 se od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy uskutečnil šestý ročník Ostravské muzejní noci. My jsme se ho zůčastnili také - mezi třiceti čtyřmi ostravskými kulturně zaměřenýcmi organizacemi.
Muzeum je živé a stále doplňuje exponády doporučujeme návštěvu.


Muzejní noc 2013

V sobotu 25.května 2013 od 17.00 proběhl 5.ročník muzejní noci v Ostravě, my jsme se ho zůčastnili také.
Reportáž, takovou malou procházku muzejní noci můžete shlédnout na Googlu+ po kliknutí A na konec jsme dávali i razítko !!!


Třetí výročí muzea a křest CD No.:2


Jak to vypadalo 8.listopadu 2012 v muzeu při křtu a oslavách můžete shlédnout na Googlu+ po kliknutí


Ostravská Muzejní noc již proběhla 19.5.2012:


Jak to o muzejní noci vypadalo v muzeu můžete shlédnout na Googlu+ po kliknutí


2. Výročí muzea

Čaj podruhé o šesté aneb Mužné klání "o žejdlík plný šrotu"

7. listopadu 2011 od 18.00 proběhlo klání v mletí obilí na žarnu.
První malé mistrovství ve Mlejně.

Při příležitosti 125 výročí od založení Krupného mlýna Samuely & Wechsberg proběhlo v Muzeu Mlejn klání mužů a mužných paní v mletí pšeničného šrotu na žarnu (žernovu) z Heřmanic.
Příjemné odpoledne doplněné prohlídkou, tradičním pohoštěním a hudebním vystoupením dvojice Neduha a Rotter zpestřilo nabídku muzea.

První ročník malého mistrovství ve Mlejně.

Zkoušeli jsme, kdo namele nejrychleji plný žejdlík (0,38 litru) obilného šrotu, borců bylo málo, ale stálo to za to. Pro příští rok musíme ještě vychytat mouchy a zpřesnit podmínky mletí, aby byly pro všechny stejné.
Držitel ustavujícího rekordu v mletí na žarnu se tentokrát neurčil, protože poslední borec roztočil kameny takovou rychlostí, že žarno nemlelo, ale místo mletí vyhazovalo celé zrnoOd 11. listopadu 2010 Muzeum hlídá vodník Egon

11.listopadu 2010 jsme rozšířili muzeum o novou expozici
Ruční mlýnky a šrotovníky
Trvalá expozice
více fotografií ze zahájení zde

MALÁ EXKURZE DO TOHO, CO VŠE SE JIŽ U NÁS KONALO :

Čtvrtek 4.února 2010
Křest "CD" Ostravské vodní mlýny


Křest "CD" - ostravské vodní mlýny byla akce na níž jsme předstvili první verzi informativního cedečka s informacemi o historii Mlýnů v Moravské Ostravě a Přívoze. Zároveň jsou zde shromážděny některá data o mlýnech, které byly v těsné blízkosti a dnes se nalézají v katastru města Ostravy. Kmotrem "CD" byl Mojmír Žáček z ČT.

Při příležitosti 123 let od založení Krupného mlýna Samuely a Wechsberg
7. listopadu 2009 bylo otevřeno Muzeum Mlejn
jako vzpomínka na padlou slávu vodních mlýnů, které v Moravské Ostravě a Přívoze a blízkém okolí mlely mouku přes 600 let.

Při otevření muzea, kterého se jako hosté účastnili také potomci některých ostravských mlynářů se častovalo oukropem, pivem a slivovicí.


Pár záběrů z muzea mezi exponáty

Vysvěcení Svatého Mikuláše ve Mlejně


Ve čtvrtek 27. srpna 2009 v 11.00 hodin byl vysvěcen páterem Bogdanem Svatý Mikuláš patron mlynářů, jehož ikona je umístěna v minikapličce ve Mlejně. Stalo se tak bez účasti veřejnosti v době příprav muzea Samuely a Wechsberg.

Copyright (c)2013 Eda of Mlejn, Design by grafické studio Mlejn