obec Stará Ves nad Ondřejnicí

obec Vrážné

město Odry

obec Bartošovice

obec Albrechtičky


Malování v Podří

Chráněná krajinná oblast Poodří

Občanské sdružení Spolek Mlejn z Ostravy sdružuje výtvarníky a kumštýře z Ostravska a jeho okolí, které spojuje mimo jiné také názor na kumšt jako takový. Mimo výstavní činnost, kterou zajišťuje prostřednictvím Galerie Mlejn a Galerie na Slezskoostravském hradě v Ostravě má i jiné aktivity. Jedna z nich je společné malování v přírodě – Plenery.
Právě krása a panenská čistota území chráněné krajinné oblasti Poodří, které začíná v severní části Moravské brány mezi obcemi Vrážné a Mankovice a pokračuje pak k jižnímu kraji Ostravy byla tím motem, které oslovilo výtvarníky ze Spolku Mlejn v Ostravě k realizaci plánu malování v plenéru. A tak parta malířů z Ostravy se sešla se svým kolegou, který žije a tvoří v Odrách a ve Vrážném a zahájila tak pravidelné malování krajiny kolem Odry.
To se psal rok 2004.
Nyní se píše rok 2014 a my jsme již před devátým ročníkem pleneru v Poodří. Stále jsme v chráněné oblasti Poodří, kdy pokročíme dál podél Odry třeba za hranice zatím není jasné.
Ale malovat, to budeme pořád - letos přímo v Odrách a pochopitelně v okolí, jsme v jednání s městem - uvidíme.

Plener O D R Y - 2014

Konečně v Odrách, díky finančnímu příspěvku Města Oder, byl konečně plenér přímo v Odrách. Takže devátý ročník, zase mezinárodní, autorů ze zahraničí bylo téměř více jako domorodců.


Počasí vyšlo, ubytování na mlýně v Loučkách a malovalo se o stošest. Bylo nás tentokrát 8.
Poláci: Romek, Monika, Malgorzata, Rusko: Světlana a naši: Eda, Šárka, Eva a Vlaďka.
A jak to probíhalo, tak to se mrkněte tady: více v obrazovém zpravodajství na Facebook. Klikni pravým tlačítkem, otevře se v novém okně.

Tři týdny po pleneru pak proběhla slavnostní vernisáž v městské galerii v Odrách. více v obrazovém zpravodajství na Facebook. Klikni pravým tlačítkem, otevře se v novém okně.


Plener Veselí u Oder - 2013

V roce 2012 byla pauza, nezavinili jsme to my, ale ti co nás pozvali 14 dní před termínem couvli a už nešlo nic jiného zajistit. Prostě plener 2012 padl.
Při 8 pleneru v roce 2013 jsme se sešli v ve Veselí u Oder. Azyl nám poskytla rodina Sehnalova na své usedlosti, bývalém pohostinství a před tím statku. Sraz jsme měli v poslední srpnovou neděli přímo na starém statku.. Byl pěkný den svítilo sluníčko a vše se zdálo skoro kouzelné. A to počasí vydrželeo po celou dobu – jak příjemné.


Naši hostitelé nás nechali na statku samotně hospodařící a tápající, ale po čase jsme se zabydleli a rozkoukali. Bylo to tentokrát jiné, vařili jsme si sami a fungovalo to, a večerní polemiky o kumštu a věcí vůkol byly také podnětné.
Parta výtarníku, která se sešla na osmém ročníku tohoto pleneru byla vskutku dobrá a více méně obnovená. Na pleneru se sešli někteří staří známí, ale také úplně noví malíři. Mezi ty, kteří už v Poodří malovali patřili Romek Jeziorovski (Opole, Polsko) a ze Spolku Mlejn Šárka Spurná, Petr Kuh a Eda Riedl. Nově přibyli Eva Dudová a Vlaďka Šrámková taky z Moravy.
Veškerá díla, která vznikla na pleneru ve Veselí zůstaly na statku jako připomínka na pobyt naší skupiny v Poodří.
Zase se poznali se noví lidé, povídalo o kumštu a všem ostatním, večery se klábosilo baštili jsme co jsme si připravili, baštili jsem ovoce s přilehlých strání, co budu povídat plenér nám vyšel..............

Plener Odry - 2011

Konečně, teprve nyní při sedmém pleneru to vyšlo a v průběhu malování jsme se dostali až k pramenu "naší řeky" Odry. Mimo to, že jsme si to přáli, měli jsme i štěstí, protože v tuto donu byl otevřen vojenský prostor Libavá a my jsme mohli spolu se stovkami dalších zájemců zajít k prameni Odry.


Našim hostitelem se stala firma Gerlich a patronem byl Zdeněk Mateiciuc. Prožili jsme krásný týden v Odrách tentokrát s odpovídajícím počasím. Parta výtarníku, která se sešla na již sedmém ročníku tohoto pleneru byla dobrá a krásné počasí atmosferu pleneru jen dokreslovalo.
Jak to tak bývá na pleneru se sešli někteří staří známí Stanislav Franek (Stokholm, Švédsko), Romek Jeziorovski (Opole, Polsko), Světlana Yereschenko-Šumberáková domovem z Kazachstánu a z Moravy Petr Kuh, Šárka Spurná a Eda Riedl, ale také úplně noví malíři Viktor Grytsina z Ukrajiny a Anička Borská z Moravy.
Veškerá díla, která vznikla na pleneru jsme zanechali svým hostitelům, kteří se postarali o jejich další osud a že to byly díla vydařená, prostě jak se sluší, když se sejde parta výtvarníků, která má ráda přírodu.
Plener se vydařil, poznali se noví lidé, povídalo o kumštu, večery se klábosilo a na závěr byly koláčky, co budu povídat bylo to super..............

Plener Loučky u Oder - 2010

Tentokrát jsme se sešli v Loučkách u Oder na starém vodním mlýně Wesselsky. Sraz jsme měli v poslední srpnovou neděli přímo na mlýně. Byl pěkný den svítilo sluníčko a vše se zdálo skoro kouzelné. Bohužel čas ukázal, že tento den byl jedním ze dvou, kdy nám přálo počasí. Jinak nám Odersko ukázalo svoji zachmuřenou tvář, kdy se obloka honila po obloze, zakrývaly sluníčko a čas od času na nás spustilo spršku studeného deště.


Díky našim hostitelů manželům Královým, majitelům mlýna, kteří se postarali v letošním ročníku o náš azyl to zase nebylo tak zlé a malovalo se v útrobách mlýna, nebo pod přístřešky i pod deštníky – prostě jak se dalo. Parta výtarníku, která se sešla na šestém ročníku tohoto pleneru byla dobrá a nějaké rozmary počasí ji nemohly ovlivnit. Na pleneru se sešli někteří staří známí, ale také úplně noví malíři. Mezi ty, kteří už v Poodří malovali patřili Katerina Bohac (Caracas, Venezuela) Stanislav Franek ( Stokholm, Švédsko), Romek Jeziorovski (Opole, Polsko) a z Moravy Petr Kuh a Eda Riedl. Nově přibyli Zdislaw Wiatr (Czenstochowa, Polsko) Světlana Yereschenko-Šumberáková z Kazachstánu, která již, ale žije u nás na Moravě a ještě Šárka Spurná za Spolku Mlejn.
Veškerá díla, která vznikla na pleneru v Loučkách byla vystavena od října do listopadu 2010 v městské galerii v Odrách. Vernisáž si všichni , kteří dorazili pěkně užili.

Plener Hynčice - Vrážné - 2009

V pátém ročníku pleneru jsme se vrátili na místo, kde jsme v roce 2004 začínali. Tehdy nám starosta obce ukazoval kudyma povede dálnice D47. Tak toto je už pravda - dálnice je kousek nad obcí a jen pár měsíců bude trvat než na ni vjedou první auta.
Tento ročník byl opět mezinárodní, účastnili se Katerina Bohac (Caracas, Venezuela) Stanislav Franek (Stokholm, Švédsko), Edward Syty (Nysa, Polsko), Teresa Przadkiewicz, Romek Jeziorovski (Opole, Polsko) a z Moravy Petr Kuh a Eda Riedl.


Celý plener byl ovlivněn krásným počasím, dokonce při malování u rybníku si párek lednáčků poletoval klidně před námi a dokonce nám pózoval.
Počasí přálo, takže se nám vedle malování podařilo udělat výlet do nejbližšího okolí a seznámit naše zahradniční přátele ze Štramberkem a Novým Jičínem.


Hlavní stan jme měli v památniku J.G. Mendela, baštili jsme v Hospůdce u Mendela a Na Hřišti. V rámci pleneru se všichni autoři již první den prezentovali na vernisáži svými díly, které jsou vystaveny až do konce měsíce října. Další malá vernisáž byla v Hospůdce u Mendla a třetí teprve bude z prací zhotovených na pleneru na jaře roku 2010 opět v památníku J.G.Mendela.
Už se všichni těšíme, že snad příští rok se opět setkáme na pleneru v Poodří.

Plener Stará Ves nad Ondřejnicí - 2008

Ve čtvrtém ročníku jsme se vratili již k známému heslu - Malujeme v chráněné krajinné oblasti Poodří a to v zámku i podzámčí. A to teda doslova. Plener se konal v termínu od 8. září do 14. září a skoro celý tyden pršelo a bylo chladno. Pouze zámek ve Staré Vsi a jeho nejbližší okolí bylo azylem pro účastníky pleneru.


Také tento ročník byl s mezinárodní účastí. Spolek Mlejn, který spolupracuje s polskými partnery v Opole požádal své partnery o vyslání svých zástupců. „Stowarzyszenie Opolski Garž Sztuki“ vyslalo na plener Terzu Prziadkiewicz a Atelier BP vyslal Zygmunda Morito. Za českou stranu tentokrát se účastnili pouze akad. mal. Vladimír Neuwirt a Petr Kuh.


Účast na pleneru byla skutečně ovlivněna počasím a někteří autoři se omluvili s tím, že když se nedá malovat venku tak to není v pravém slova smyslu plener. Na plener přijeli se jenom na kukandu Eda Riedl, Ctirad Neuwirt a Zdeněk Lyčka, ale bylo to skutečně jenom na přátelské povzbuzení těch výtvarníků, kteří se pleneru účastnili naplno.
Výstava prací z pleneru ve Staré Vsi byla realizována na zámku od 15.října 2008. Vernisáž, která se konala v slavnostní síni na zámku byla s účastí starosty, místostarosty a dalších představitelů obce, všech účastníku pleneru, zástupce Spolku Mlejn a mnoha dalších hostů. K překrásné atmosféře vernisáže přispěli svým hudebním vystoupením žáci místní školy. Naše poděkování starostovi panu Dvořákovi, panu Chvostkovi a paní Věře Závidčákové za podmínky, které nám vytvořili v rámci pleneru a závěrečné výstavy.

Plener Albrechtičky - 2006

Třetí mezinárodní ročník pleneu za účasti zástupce z Opole pana Romka Jeziorowskiego se konal na sklonku prázdnin od 27.srpna do 3.září 2006 V Albrechtičkách u Studénky.

Počasí nebylo vůči výtvarníkům tak přívětivé jako v minulých letech, polovina doby propršela a bylo zataženo. Každý z autorů se zhostil svého úkolu zvěčnit scenerie okolí Albrechtiček po svém. A tak někdo šel s deštníkem nebo v pláštěnce hledat přijatelné motivy na příští dny, jiní zkoušeli malovat z pod přístřešků, zpoza oken a podobně.


Na pleneru vznikla díla malovaná rozličnými technikami: olejem, temperou, pastelem, ba dokonce se i kreslilo a portrétovalo. Prostě shrnuto na to malování bylo opravdu tentokrát málo času, tak se muselo domalovat doma. Jetnotlivá díla s motivy Odry, melandrů, dvorky Albrechtiček, jejich střechy, kostel a další byly zainstalovány v přízemí obecního úřadu v kulturním sále při termínu komunálních voleb na krátké komorní výstavě.

Plener Bartošovice - 2005

Druhý ročník pleneru byl už mezinárodní. Účast přijal kolega malíř z Opole pan Romuald Jeziorowski. Dalšími účastníky byli ostravští Ctirad a Vladimír Neuwirtové, Jarda Domiter, Pavel Vácha, Petr Kuh a Eda Riedl na skok přijel také Miroslav Dýl.

Moto 2.ročníku Plenéru bylo: Malujeme v chráněné krajinné oblasti Poodří a to v  zámku i podzámčí. Plener proběhl od 4. do 8.září.2005. Počasí bylo překrásné a malovalo se každý den venku. Po seznámení s okolím si každý vybral několik motivů od Odry, rybníků, mlýna či zámku a zpracoval je po svém.


Výstava prací z druhého ročníku byla realizována v „zámecké tančírně“ od 28.října 2005 na ukončení sezony – výlov rybníků.

Plener Vrážné, Mankovice, Odry - 2004

Ve dnech 25 až 29. září 2004 proběhl první ročník „Pleneru Poodří“. Základnou pro setkání a tvorbu se stal penzion U Zdeňků v Odrách. První ročník Plenéru – malování v přírodě nesl pracovní název „Poodří 2004.“ Malebným územím v severní části Moravské brány mezi obcemi Vrážné a Mankovice povede v blízké budoucnosti dálnice D47. Nebylo cílem pleneru protestovat proti výstavbě nové komunikace, ale zaznamenat krásu a poezii tohoto prostředí ještě před tím, než se do tohoto území zakousnou stavební stroje a bagry následované silniční technikou, která to vše zhutní a uválcuje.


Až bude dálnice hotova, budou se po ní řítit automobily z jihu na sever a opačným směrem, a uplyne několik let, budou právě díla vytvořená na plenéru připomínat původní krajinu, která již bude jiná. Ta krajina bude prostě poznamenaná civilizací.


Prvního ročníku plenéru se zúčastnili Jiří Dratva, Petr Kuh, Vladimír Neuwirt, Eda Riedl a Pavel Vácha. Díla vytvořená v plenéru byla vystavena ve Výstavní síni města Oder, která touto výstavou zahájila výstavní činnost. První výstava v nové Oderské výstavní síni byla zaměřena na díla pocházející z bezprostředního okolí Oder. Většina vystavených děl vznikla na Plenéru Poodří, který zorganizoval Spolek Mlejn z Ostravy. Výstavu zahájil novinář a básník pan Mgr. Břetislav Uhlář. Vytvořená díla byla pak vystavena ještě na zámku v Bartošovicích při zahájování sezony.

Plenér Veselí

Plenér Odry



Plenér Loučky u Oder



Plenér Hynčice-Vrážné

Plenér Stará Ves nad Ondřejnicí



Plenér Albrechtičky



Plenér Bartošovice



Plenér Odry

Copyright (c)2009 Eda of Mlejn, Design by grafické studio Mlejn