Vladimír Neuwirt

*1945 - Ostrava

Narodil se v Ostravě, kde žije a tvoří. Cesta za malbou nebyla jednoduchá. Vyučil se, pracoval jako elektrikář. Pak pracoval v oddělení propagace, kde se za asistence malíře Milana Zezuly zformovala jeho představa o další cestě.
V letech 1968-1974 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. V. Tittelbacha a L.Čepeláka.

A tak začla jeho cesta reálného krajináře. Vladimír Neuwirt okouzlen krásou krajiny Beskyd a okolí Odry vede svůj štětec tak, aby vynikla barevná paleta přírodních scenerií. Jeho malba se zřídka obejde bez vody. Voda ve všech formách je protkána jednotlivými díly, září oživuje a dává jeho obrazům život. Vodní hladina, proud řeky osvětlený sluncem nebo jeho třpytem září a šplouchá z malby téměř jako ve skutečnosti.

Krajina je bohatou studnicí inspirace pro autora, ten využívá této nabídky v nekonečně nevyčerpatelných motivech. Krajinná tvorba je základní cesta, kterou se autor ubírá, protože si uvědomuje krásu přírody a mohutnost hmot, poezii tvarů a jejich vztahů.

S obrazy Vladimíra Neuwirta se potkáváme již dlouho. Jejich výrazná barevnost pojmenovává Beskydy snad trochu netradičně, leč o to expresivněji. Přesto že Neuwirt staví své krajiny výrazně na štětcové technice a na kontrastu barevných ploch, nezapře školu svých profesorů z pražské AVU.

V období své tvorby neměl důvod nastoupenou cestu nijak korigovat, sám není nakloněn přílišným změnám rukopisu, ani výtvarného názoru. Dokonce ani oblast své krajinářské inspirace nemusel po celá léta měnit, protože sám ví, že ani zdaleka nevyčerpal možnosti, které se mu stále nabízejí.
Vladimír Neuwirt není dokumentátor, ani objevitel. Je tichým pozorovatelem krajiny, kterou je lidem dáno procházet a on jim ukazuje, co by třeba přehlédli.

Samostatné výstavy

1971 - Ostrava, DK NHKG
1973,74 - Tbilisi (kresby, grafika))
1974 - Plzeň (Posluchači AVU)
1975 - Praha, Ostrava-Dílo, Olomouc, Havířov
1977 - Opava-Dílo
1998 - Brušperk-Galerie Chagall
1999 - Čeladná-Hotel Prosper
2001, 04 - Ostrava-Galerie Mlejn
2009 - Karviná-Galerie Chagall

Mimo samostatnýých výstav se účastnil několika desítek společných výstav.

V zahraničí vystavoval v Tbilisi, Drážďanech, Varšavě, Katovicích a na Kubě.Copyright (c)2010 Eda of Mlejn, Design by grafické studio Mlejn