Vít  Adamus

 

 

Narozen 10.2.1965 ve Frýdku Místku.

V roce 1983 maturoval na gymnáziu ve Frýdku Místku. Poté pracoval jako klopič kolib a strojník separace strusky v Nové huti Ostrava. Následoval pomocný dělník v Metasportu Ostrava. V tomto podniku pak pracoval na propagaci.
V roce 1991 absolvoval pedagogickou fakultu obor matematika-biologie. V současné době vyučuje Vít Adamus na gymnáziu Ve Frýdku biologii a estetiku.
Jako výtvarník je samouk. Kromě výtvarné činnosti se věnuje i literatuře a filozofii. V roce 1993 vyšla jeho básnická prvotina. V roce 1999 byla vydána sbírka Leptáním v němot s vlastním výtvarným doprovodem.
V poslední době ovlivňuje olejomalby V. Adamuse zájem o filozofii a jeho přírodovědecké vzdělání. Především v cyklech "Boží prst simulace, Od zrcadla k masce a Fraktální diagnostika" přemýšlí v odlišných formálních podobách nad časoprostorovými samoorganizujícími systémy jejichž jsme také součásti. Z Adamusových jakýchsi mentálních zkratek lze tušit filozofickou obavu z odcizení v neuchopitelné totalitě bytí a současně také smíření a nadsázka.
Pravidelně začal vystavovat od roku 1987. Dosud uspořádal 11 samostatných výstav v ČR, svými olejomalbami obohatil více než 15 kolektivních výstav. Autorovy obrazy jsou zastoupeny s soukromých sbírkách v zahraničí ( USA, Německo, Francie aj.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

l